Idrottspremieringar

Årets premieringsfest (13.1.2022) är inhiberad p.g.a. det rådande pandemiläget.
årets eldsjäl, årets kulturpersoner och årets ungdom utses under en småskalig tillställning.

  • Kriterier för idrottspremieringar:
    • Medalj i FM, NM, EM, VM eller representerat Finlands landslag.
    • Den premierade skall ha varit bosatt i Korsholms kommun då medaljen tagits.

Premierade 2021

53 premierade
25 FM-guld, 33 FM-silver, 25 FM-brons
1 NM-guld, 0 NM-silver, 0 NM-brons
0 EM-guld, 0 EM-silver, 1 EM-brons
1 VM-guld, 0 VM-silver, 0 VM-brons
2 Landslagsuppdrag

Amerikansk fotboll
Dirisha Alexander Wasa Royals
FM-silver – U20

Kallio Felix Wasa Royals
FM-silver – U20

Malinen Tony Wasa Royals
FM-silver – U20

Bordtennis
Levander Sam Kotirannan Kunto
FM-silver – Singel – D-FM

Brottning
Lahtinen Lotte Vaasan Toverit
FM-brons – Fristil – Flickor 15, 54 kg
FM-brons – Fristil – Flickor 17, 53 kg

Pada Oliver Vaasan Voima-Veikot
FM-guld – Grekisk-romersk stil – U17, 60 kg
FM-brons – Grekisk-romersk stil – U20, 60 kg
FM-silver – Fristil ¬– U17, 60 kg

Åbrant Sebastian Vaasan Voima-Veikot
FM-silver – Grekisk romersk stil – Pojkar 15, 75 kg
FM-brons – Grekisk romersk stil – U17, 71 kg
FM-brons – Fristil – Pojkar 15, 75 kg

Cheerleading
Felicia Backström West Coast Vikings
VM-guld – All-girl premier
FM-brons – All-girl

Cykling
Linde Jan Nykarleby Cykelklubb
FM-guld – Landsväg – Herrar 65
FM-silver – Tempo – Herrar 65

Pått Sören Wasa Watt Warriors
FM-brons – Landsväg – Herrar 65

Riddar Harry Wasa Watt Warriors
FM-silver – Wattbike – Herrar 60
FM-brons – Tempo – Herrar 60

Fotboll
Rajala Elin Vasa IFK
Representerat Finlands landslag ¬– Flickor 18

Friidrott
Forslund Molly Vasa Idrottssällskap
FM-brons – Höjd – Flickor 15, lag

Häggdahl Anette IF Femman
FM-silver – Terränglöpning – Damer 60

Kaas Jan Gamlakarleby IF
NM-guld – Terränglöpning – Herrar 40

Keskinen Jere Vaasan Toverit
FM-guld – Stav inomhus – Herrar 22
FM-guld – Stav utomhus – Herrar 22

Kvist Elisabeth Vasa Idrottssällskap
FM-brons – Höjd – Flickor 15, lag

Kvist Mathilda Vasa Idrottssällskap
FM-silver – 400m häck – Damer 22

Lindberg Hanna IF Femman
FM-silver – Diskus – Flickor 16

Nikula Jouko Kunto-Pirkat
FM-guld – Längd utan ansats, hall – Herrar 65
FM-silver – Längd – Herrar 65
FM-brons – Tresteg – Herrar 65
FM-brons – Tresteg utan ansats, hall – Herrar 65

Olli Benjamin Vasa Idrottssällskap
FM-silver – Längd – Herrar 17
FM-brons – 100m – Herrar 17

Richardsson Camilla Esbo IF
FM-guld – 3000m hinder – Damer
FM-silver – 5000m – Damer
Representerat Finland i Finnkampen

Sund Linn Vasa Idrottssällskap
FM-brons – Kula – Damer 22

Träskelin Sune IF Femman
FM-guld – Terränglöpning – Herrar 70
FM-guld – 1500m – Herrar 70
FM-silver – 800m – Herrar 70

Österberg Cecilia IF Femman
FM-silver – Spjut – Flickor 16

Motorsport
Herrgård Arvid Snow Drag
FM-silver – Snöskoter, drag race – Trail Unlimited

Herrgård Fredrik Snow Drag
FM-brons – Snöskoter, drag race – Top Fuel

Holm Cassandra Wasa Snowmobile
FM-brons – Snöskoter, drag race – Stock 650

Pouttu Jyri-Ville Laihian Urheiluautoilijat
EM-brons – Radiostyrda bilar, OMO

Rabb Kaj Wasa Snowmobile
FM-brons – Snöskoter, drag race, Stock 850

Österberg William Wasa Snowmobile
FM-guld – Snöskoter, drag race – Stock 650
FM-silver – Snöskoter, drag race – Stock 850

OCR
Rosenberg Susanna OCR Drivkraft
FM-guld – OCR – Damer 40-44

Träskelin Joakim OCR Drivkraft
FM-guld – OCR – Herrar 35-39

Örn Amanda OCR Drivkraft
FM-guld – OCR – Damer 18-19

Orientering
Fred Bodil IF Femman
FM-brons – Skidorientering, medeldistans – Damer 65

Hahn Olivia OK77
FM-brons – Sprint – Damer 18

Hall Andreas IF Femman
FM-guld – Medeldistans – Herrar 35

Pått Saga IF Minken
FM-silver – Cykelorientering, sprint – Damer 70

Paralympia
Toivanen Mikael Vasa Skyttegille
FM-brons – Luftgevär, liggande
FM-brons – Luftgevär, stående

Villanen Timo Vaasan Sulkis
FM-guld – dubbel-parabadminton
FM-silver – singel-parabadminton

Ridsport
Söderholm Tove Vasa Sportryttare
FM-brons – Spannkörning, enbet för häst

Simning
Ravals Simon Vasa simsällskap
FM-brons – 4x200m – Herrar 18

Williamsson Ellen Vasa simsällskap
FM-brons – 200m bröstsim – Flickor 15

Skidåkning
Hjerpe Wilma Norrvalla Ski Team
FM-silver – Parsprint, klassisk stil – Flickor 16
FM-silver – Stafett, fri stil – Flickor 16

Skytte
Pätsi Jaska Vasa Skyttegille – Vaasan Ampujat
FM-guld – PCC, open – Junior
FM-guld – PCC – Junior

Pätsi Sanni-Johanna Vasa Skyttegille – Vaasan Ampujat
FM-guld – Practical, production optics – Lady
FM-silver – Practical, gevär, standard – Lady
FM-brons – Practical, production optics, pistol – Lady

Strongman
Keskinen Juha Vaasan Toverit
FM-guld – Strongman – Veteraner

Volleyboll
Kaunismäki Veli-Matti Vaasa Beach Club
FM-silver– Beachvolleyboll – Herrar 55